Ptáte se

Mohou solnou jeskyni navštěvovat i těhotné?

Prostředí v solné jeskyni je podobné tomu u Mrtvého moře (vysoká koncentrace minerálů a soli ve vzduchu), jen teplota je přijatelnější pro těhotné ženy — mezi 20 22 stupni a nežhne u nás slunce. Vlhkost udržujeme mezi 40–50 %, což je doporučená vlhkost v bytech.

Takže: správnou solnou jeskyni s příjemnou teplotou, vlhkostí (a kde je cítit sůl ve vzduchu!) mohou navštěvovat těhotné ženy i těsně před porodem a ničím nemohou ohrozit ani sebe, ani plod.

Po porodu k nám chodí maminky i s miminky a moc si to pochvalují. Díky speciální cirkulaci vzduchu a jeho čištění, je u nás vzduch vždy čistý a zbavený všech bakterií. Takže i když byla před hodinou u nás školka s 25 dětmi, výkonná ventilace vše vyčistí, a mohou přijít i malá miminka beze strachu, že by chytila rýmu, nebo jiné onemocnění.

V naší solné jeskyni s vysokou koncentrací soli ve vzduchu, je nejlepší prostředí pro léčbu rýmy u miminek, protože do sebe pouhým dýcháním a nenásilně dostávají mikročástice soli, které jim uvolňují nosní sliznice. Není tedy potřeba jim kapat do nosánku, stříkat sprayem solný roztok nebo odsávat hleny savičkou, což je pro miminko hodně nepříjemné, ale stačí pouze přijít do správné solné jeskyně (pokud mají rýmu, chodí k nám každý den) a po třech, čtyřech návštěvách je po rýmě a hlavně nenásilně, bez stresování miminka.

nahoru

Jak často bych měla se synem chodit do solné jeskyně? Je alergik a astmatik.

Doporučuji při potížích chodit do naší solné jeskyně také alespoň 2× týdně. Při vážných obtížích (např. senná rýma na jaře, silné astma) můžete chodit každý den. Jako základní, tzv. udržovací pobyt pak doporučujeme 1× týdně.

nahoru

Syn má atopický ekzém, pomůže mu pobyt v solné jeskyni?

Do naší solné jeskyni chodí děti se silnými příznaky atopického ekzému. Během pobytu si hrají se solnými krystaly na zemi, dýchají koncentrovaný mořský vzduch a ten jim ulpívá i na pokožce. Díky tomu se atopický ekzém u dětí po několika návštěvách zlepšuje (chodit můžete každý den). Lékaři doporučují lidem s ekzematickou kůží nesprchovat se ihned po vykoupání v moři, ale nechat na sobě mořskou vodu uschnout, právě kvůli její léčivé síle. Stejné je to po pobytu v naší solné jeskyni. Samozřejmě pokud by to syna hodně svědilo (většinou na rukách) můžete mu je ihned omýt.

nahoru

Syn má už 4 týdny sinusitidu a pořád se mu nespouští rýma, dutiny má pořád ucpané, pomůže mu návštěva solné jeskyně? Jsou mu 3 roky.

Návštěva solné jeskyně by mu měla pomoci. Sůl obsažená ve vzduchu naší solné jeskyně uvolňuje dutiny tím, že uklidňuje zduřelé sliznice, kterými jsou průchody do dutin ucpané. Musíte však sůl cítit již při vstupu do jeskyně.

Děti s tzv. zastydlou rýmou, které navštěvují naší solnou jeskyni, vycházejí po 3/4 hodině s tekoucí nudlí u nosu, díky uvolnění průchodnosti dýchacích cest. Po třech návštěvách je většinou po rýmě (máme potvrzeno od maminek :-)).

nahoru

Je tam teplo nebo zima? Jak mám obléknout děti do solné jeskyně?

V naší solné jeskyni je udržovaná teplota mezi 20 až 22 stupni Celsia. Vlhkost vzduchu mezi 40–50 %, což je ideální vlhkost doporučovaná lékaři.

Děti jsou v jeskyni oblečené stejně jako chodí doma. Nejlepší jsou volné kalhoty (tepláky), tričko, mikina. Na nohy jim vezměte přezuvky, případně teplé bílé ponožky. Bílé proto, aby neobarvily sůl, která do sebe okamžitě veškerou barvu absorbuje.

nahoru

Mám 3 měsíční dceru a nemůžeme se zbavit rýmy. Pomůže nám pobyt v solné jeskyni?

Pobyt v naší solné jeskyni je nejšetrnější způsob, jak zbavit miminko rýmy a uvolnit mu dýchací cesty. V lékárnách jsou v prodeji spreje se slabým solným roztokem, které po stříknutí do nosu uvolňují dýchací cesty, ale to je pro miminko hodně stresující. Stejně jako stálé odsávání hlenů je jednak nepříjemné a navíc ještě víc dráždí jeho jemnou sliznici.

Při pobytu v naší solné jeskyni do sebe miminko zcela nenásilně nasává dýcháním koncentrovaný slaný mořský vzduch a ten mu uvolňuje dýchací cesty a zklidňuje zduřelé sliznice. Proto pobyt v naší solné jeskyni pomáhá při rýmě a nachlazení miminek.

nahoru

Od kolika let mohou děti do solné jeskyně?

Do naší solné jeskyně chodí miminka od 2 měsíců věku. Jedna maminka si musela prodloužit pobyt o další hodinu, protože miminko nechtěla budit. Při odchodu nám řekla, že skoro dvě hodiny v kuse přes den ještě nikdy nespalo. Pokud miminkům nevadí pobyt u moře, nevadí jim ani v solné jeskyni.

nahoru

Vztahuje se dítě zdarma i na platícího důchodce a jak často je vhodné vaši jeskyni navštěvovat?

Ano, dítě zdarma do 6 let se vztahují i na platícího důchodce. Jako prevence doporučuje,e 1× až 2× týdně. Pokud máte akutní problémy (rýma, sinusitida, astma, alergie) můžete navštěvovat solnou jeskyni každý den. Předávkování vám nehrozí, lidé žijí u moře celý život.

nahoru

Léčím se s hyperfunkcí štítné žlázy. Mojí známé lékař s nemocí štítné žlázy pobyt v solné jeskyni doporučil. Mohu tam chodit i já?

Při hyperfunkci štítné žlázy se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje. Naopak při nedostatečné funkci štítné žlázy je pobyt v solné jeskyni doporučován. Je to z důvodu vysokého obsahu jódu ve vzduchu uvnitř solné jeskyně.

Musím pobyt předem rezervovat, popř. jak dlouho dopředu?

Pobyt v solné jeskyni je lepší si předem zarezervovat. Doporučuji objednat pobyt alespoň dva dny dopředu.

nahoru

Přispívají zdravotní pojišťovny slevami na pobyt v solné jeskyni, tak jako na některá koupaliště?

Některé zdravotní pojišťovny přispívají na pobyty v solné jeskyni, zde je vhodné zavolat si na vaši pojišťovnu.

Slevy se vztahují na rodinné vstupy, na děti, seniory. Záleží také na délce trvání pojištění u dané ZP, proto je vhodné informovat se přímo u vaší ZP.

nahoru

Dobrý den, přítel prodělal před 2 měsíci spontánní pneumothorax a po proběhlých testech mu byla diagnostikována CHOPN. Je vhodná návštěva solné jeskyně? Děkuji za odpověď.

Bronchitida (chybně bronchytida) pokud se stane chronickou, často přechází do chronické obstrukční plicní nemoci CHOPN. Při dušnosti a bronchitidě je nejčastějším příznakem kašel s expektorací, kdy se tělo snaží zbavit hlenu, který ulpívá na průduškách. K tomu pomáhá sůl a minerály obsažené ve vzduchu solných jeskyní. Při odchodu ze SPRÁVNÉ solné jeskyně pozorujeme zhoršení kašle u astmatiků a bronchitiků z důvodu uvolnění hlenu a jeho vykašlávání. Do druhého dne se kašel zmírní a dýchací cesty se zprůchodňují.

V solné jeskyni však musí být cítit sůl a minerály. Pro ten mořský vzduch se tam chodí, ne pro to, co je na stropě a na zemi. Pokud po vstupu cítíte až zápach soli, pak jste správně a měli byste po několika návštěvách (min. 2× týdně, při obtížích každý den) cítit zlepšení, stejně jako při pobytu u moře.

nahoru

Maminka má totální endoprotézu a nemůže si sednout do polohovacích křesel, které máte v jeskyni. Protože má problémy s dýcháním, ráda bych ji k vám poslala, můžete to nějak vyřešit?

Ano určitě. Dáme jí do jeskyně normální židli, na kterou by neměla mít problém si sednou, ani vstát. Pokud by jí bylo chladno, jsou k dispozici příjemné deky.

nahoru